Firmalar küreselleşen gıda pazarından daha fazla pay almak, tüketici memnuniyeti kazanmak ve rekabet avantajı sağlayabilmek için uygun inovasyon kültürüne uymak zorundadır.
Toplumdaki sosyal ve demografik değişimler, tüketici davranışları ve tüketim alışkanlıklarının değişime yol açarak, yeni trendlerin doğmasına sebep olur. Bunlar, tüketicilere çekici lezzette, kullanımı kolay, uygun fiyatlı, ego tatmini sağlayan, yüksek kaliteli ve güvenli inovatif ürünler ve üretim teknolojileri geliştirmeyi zorunlu kılar.

Günümüzde gıdalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olan tüketiciler, yeme-içme alışkanlıklarının yanı sıra ekolojik zarara ve negatif sosyoekonomik etkilere yol açan tarımsal ve iş uygulamalarını da sorguluyor, etik kaynak kullanımı ve sürdürülebilirliği gözetiyor.

Etik ilkelere dayalı adil ticaret, çevre ve hayvan dostu ürünler, geri dönüşümlü ve yenilebilir ambalajlara rağbet nedeniyle bu kategorideki inovatif ürünlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

İnovasyon, bazen yukarıda belirttiğimiz gibi tüketici tarafında sosyal ve demografik değişimler veya alışkanlıkların değişimi ile başlamakta bazen de gıda üreticilerinin rekabet edebilirliklerini ve pazardan daha fazla pay alma amaçlı inovatif yeni ürünler çıkarması ile ortaya çıkmaktadır.

Ülkemiz; 

Tarim Ekonomi̇si̇ Açisindan Avrupa'nin En Büyük Ülkesi̇ (Tarım Bakanlığı verisi)
OECD Ülkeleri̇ Arasinda En Büyük Tarim Ekonomi̇si̇ (Dünya Bankası verisi)
Tarim Ekonomi̇si̇ Açisindan Dünyanin En Büyük 7. Ülkesi̇ (Tarım Bakanlığı verisi)

Yukarıdaki makro verilere göre ülkemiz gıda üretimi açısından dünyada söz sahibi olan önemli bir ülkedir ve hammadde yada yarı mamul sağlamaktansa inovatif yeni ve katma değerli ürünler üretmek noktasında yüksek kabiliyeti ve olanakları olan bir ülkedir.

Ideative Danışmanlık, gıda firmalarına inovatif ürün oluşturma, ürün ve hat geliştirme çalışmaları, teknoloji transferi, finansal destek bulma, fonlama olanakları ve gerekli ekosistemin oluşturulması noktasında hizmetler vermektedir. 

 

Kurumsal gelişim ve inovasyon adımları hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz,

 

 

En içten saygılarımızla,

Ideative Danışmanlık